İYİ HABER: DENİZCİLER -GEMİ ADAMLARI 2022'DEN SONRA %4,5 DAHA FAZLA MAAŞ ALACAK

İYİ HABER: DENİZCİLER -GEMİ ADAMLARI 2022'DEN SONRA %4,5 DAHA FAZLA MAAŞ ALACAK
İYİ HABER: DENİZCİLER -GEMİ ADAMLARI 2022'DEN SONRA %4,5 DAHA FAZLA MAAŞ ALACAK
İYİ HABER: DENİZCİLER -GEMİ ADAMLARI 2022'DEN SONRA %4,5 DAHA FAZLA MAAŞ ALACAK

Gemi adamı maaşları ve Denizci maaşları 2022 yılında zamlandı

Uluslararası Taşımacılık İşçileri Federasyonu olarak da bilinen ITF ve JNG-Ortak Müzakere Grubu, denizcilerin ücretlerinin artırılması konusunda anlaşmaya vardı. Gelecek yıl 2022'den itibaren ücretlerde %3, Ocak 2023'ten itibaren ise %1,5'lik bir artış olacak.

İşverenler ve sendikalar bu yıl Eylül ayında bir araya geldi ve nihayet bu kadar yüzde iki kuruluş arasında çözüldü. Kar marjlarının her işveren için farklı olduğu düşünüldüğünde zorlu bir süreç olsa da. Ancak dünyanın her yerindeki her denizci, gemileri çalışır durumda tutarak ticareti tüm dünyaya taşımak için ellerinden gelenin en iyisini yaptı. Bunu kabul ederek, maaş artışına karar verildi.

Ortak Müzakere Grubu, dünyadaki tüm işverenleri temsil ediyordu. Ayrıca, IBF Denizciler Destek Fonuna katkıda bulunmak üzere JNG üyelerinin ITF Refah Fonu'ndan aldıkları indirimin %20'ye çıkarılması.

 

Uluslararası Pazarlık Forumu, denizcilerin Covid fedakarlığını tanıyarak müzakereleri sonuçlandırıyor

 

ITF ve JNG, ücret artışı ve diğer maliyet unsurlarına ilişkin önemli müzakereler için 1-3 Eylül 2021 tarihlerinde bir araya geldi. Salgın nedeniyle, sosyal ortaklık, başlangıçta Mart 2020 için planlanan 2021-2022 dönemi için müzakerelerin başlamasını ertelemeyi kabul etmişti.

Müzakereler, özellikle sektördeki kar farklılıkları ve pandemi nedeniyle artan operasyonel maliyetler nedeniyle zorlu geçti. Ancak her iki taraf da denizcilerin pandemi sırasında yaptıkları fedakarlıkları kabul etme, sözleşmelerinin sona ermesinin ardından eve dönemezken küresel ticareti hareket ettirmeye devam etme ve 2021'de hiçbir ücret artışı almama ihtiyacını kabul etti.

Müzakereler aşağıdaki anlaşma ile başarıyla sonuçlandı:

    1 Ocak 2022'den itibaren ücret ve tazminatlarda %3'lük bir artış
    1 Ocak 2023'ten itibaren ücret ve tazminatlarda %1,5 artış
    IBF Denizciler Destek Fonu'na katkıda bulunmak için JNG üyelerinin ITF Refah Fonu'ndan aldıkları indirimin %20'ye çıkarılması

Müzakerelerden önce, sosyal ortaklar son derece yakın bir işbirliği dönemi yaşadılar ve her iki taraf da dünya hükümetlerinin Kovid-19 salgını sırasında denizcilere yönelik muamelesinden derin bir hüsrana uğradı. Sözleşmeler sonunda eve gitmek için mürettebat değişikliğine erişimleri engellendi ve hatta birçok ülkenin hastanelerine girişleri engellendi; işçi ve işveren grupları, denizcilerin haklarının iade edilmesini sağlamak için ortak çabalara giriştiler.

ITF'in Denizciler Şubesi Başkanı Bay David Heindel, ITF'in sözcüsüydü ve görüşmelere başkanlık etti.

“Salgının denizciler için oluşturduğu ilk riskten, liman devletleri tarafından bazen acil tıbbi tedaviden mahrum bırakılan denizcilerin süregelen zorluğuna, küresel skandala, yani mürettebat değişikliği krizine kadar: son 18 ay boyunca denizciler olağanüstü profesyonellik ve bağlılık gösterdiler. . Bu nedenle, denizcilerin gelirlerinde artış sağlamayı başardığımız için gururluyuz. Tedarik zincirlerini hareket halinde tutmak için yaptıkları günlük fedakarlıklar, toparlanmamız için kritik öneme sahip malları milyarlarca tüketiciye ve işletmeye teslim ediyor," dedi Heindel.

Denizcilik işverenleri Ortak Müzakere Grubu (JNG) sözcüsü Kaptan Belal Ahmed, Bay Heindel'in endüstrinin denizcilere çok gerçek anlamda teşekkür ettiği mesajını yineledi.

"Denizcilik sektöründeki işverenler, armatörler, yönetim acenteleri: Bu salgının zorlu ve fırtınalı suları bizi mürettebata daha da yaklaştırdı. Yaptıkları fedakarlıkları görüyoruz ve gelecekte var olmayı taahhüt eden işletmeler olarak imkanlarımız dahilinde: denizcilerin çabalarını takdir etmek için çaba sarf ettik.”

JNG ve IMMAJ Başkanı Toshihito Inoue, tablonun işveren tarafında da şunları ekledi: “Ücret anlaşması, ileriye dönük denizci ücret piyasasında istikrarı kilitliyor ve işverenlerin çeşitli denizcilikte yaşanan talep dalgalanmalarını daha iyi atlatmasına olanak tanıyor. 2020'den beri piyasalar”.

Müzakerelere ITF'in Adil Uygulamalar Komitesi eş başkanı sıfatıyla katılan ITF Başkanı ve Liman İşçileri Bölümü başkanı Bay Paddy Crumlin, anlaşmayı memnuniyetle karşıladı.

“Bu, yalnızca denizciler için değil, tüm denizcilik çalışanları için önemli bir sonuç, çünkü saygın işverenlerin küresel tedarik zinciri için gerekli olan sürekli küresel toplu pazarlık sürecine bağlılığını gösteriyor. Crumlin, diğer sektörlerdeki çok uluslu şirketler, küresel tedarik zincirlerindeki doğrudan ve dolaylı çalışanları için uygun çerçeve anlaşmaları sağlamaya çalışmalıdır” dedi.

ITF ve Ortak Müzakere Grubu (JNG) arasındaki Uluslararası Pazarlık Forumu (IBF) Çerçeve Anlaşması, ITF tarafından elverişli bayrak olarak belirlenmiş açık bir sicil bayrağını taşıyan gemilerde çalışan dünya çapındaki uluslararası denizcilere yönelik hüküm, koşul ve ödemeleri belirler. .