Kuru Dökme Yük Gemisi Kiralama ve Navlun İle İlgili Terimler

Kuru Dökme Yük Gemisi Kiralama ve Navlun İle İlgili Terimler
Kuru Dökme Yük Gemisi Kiralama ve Navlun İle İlgili Terimler

Kuru Dökme Yük Gemisi Kiralama

Ticaret gemileri arasında dökme yük gemilerinin bir alt segmenti olan kuru dökme yük gemileri kuru (tahıllar, gübre, fosfat ve cevherler) veya yaş (kimyasallar, rafine petrol ürünü) benzeri dökme yükler taşır. Dökmeci yük olarak da bilinen bu gemiler tek güverteli ve geniş ambar ağızlı olarak yapılır. Ambar ağızlarının geniş olmasının en önemli nedeni yükün sevkini daha kolay ve hızlı bir şekilde yapmaktır. Kuru dökme yük gemileri enine kesitleri sekizgen oluşturan bir yapıdadır. Kuru dökme yük türleri IMSBC’nin yayınlamış olduğu rehberde gösterilmiştir.

Kuru Dökme Yük Gemileri Fiyatlandırılması

Kuru dökme yük gemisi kiralanırken, yükleme limanı ve tahliye limanı önem arz etmektedir. Örneğin, 2013 senesinde yükleme limanı Marmara olan tahliye limanı Poti olan 4000 ton çelik taşıma kapasitesine sahip bir kuru yük gemisinde navlun olarak ton başına13 dolar alınırken, bugün dünyadaki ticaret hacminin artması nedeniyle fiyatlar bir hayli yükselmiş durumdadır. İlgili lojistik firmalarının teknolojik anlamda ciddi mesafe kat ederek müşterilerine sağlıklı hizmetler sunmaktadır. Güvenilir birkaç kuru dökme yük gemisi kiralama firması örneklendirmek gerekirse: Network Global Lojistik A.Ş., MSC, Akar Lojistik

Kuru dökme yük ürünlerinin taşınması maksadıyla kiralamalarda son zamanlarda düşüş görülmekle birlikte 5000 $ ila 9000$ arasında spot piyasaları değişmektedir. Kuşkusuz değişen bu fiyatlarda filoda görülen büyümenin hızına yük talebinde görülen artış yetişememiş olmasından kaynaklanmaktadır.

Bugün İstanbul’dan Şili’ye 51 günde gidecek kuru yükün malta gemisiyle gitmesiyle, Libya gemisi ile gitmesi arasında meblağ farkları olduğu gibi geminin kuru yükün korunmasını sağlayacak sağlıklı ortamı bulundurması da önem arz etmektedir.

Türkiye deniz ticaret odasının yayınladığı navlun bedelleri dikkate alındığında Türkiye limanlarından yük alan veya Türkiye limanlarına yük getiren gemilerden aşağıda belirlenen navlun bedelleri üzerinden Navlun Hasılatı Oda Payı Ücreti alınır. Bu navlunlar, bir ortalama gösterir niteliktedir, fazlasına anlaşılabileceği gibi daha az bir navluna da taraflar karar veebilirler.

 

TAŞINAN YÜKÜN ​

TON (MT) ARALIĞI

ÖDENECEK

TAVAN ÜCRET TUTAR

0

20.000​

550$​

20.001

40.000​

800$​

40.001

60.000​

1.050$​

60.001

100.000​

1.300$​

​​ ​100.001 ve YUKARISI

1.650$

 

 

Navlun İle İlgili Terimler

 

Daha önceleri sadece deniz taşımacılığı için kullanılan navlun kelimesi dış ticaretin gelişmesi ile hava yolu, kara yolu ve demir yolu ile taşınan bir bütün yükler ve hizmetler için kullanılmaya başlanmıştır. Bu bağlamda navlun gemide, uçakta, trende veya kara yolu taşıtlarında taşınan bütün yük, hizmetlere ve bu işlem için alınan ücrete denilmektedir.

Yük taşımacılığı alanının günden güne gelişmesi ile birlikte beraberinde bazı kalıplaşan terimlerde gelmiştir. Bunlar aşağıdaki gibidir.

BAF Bunker Adjustment Factor Nedir

BAF (Bunker Adjustment Factor) : Deniz aşırı yük taşımacılığı esnasında gemi yakıtı olan fuel oil fiyatlarında yaşanabilecek dalgalanmaların belli oranda sabitlenerek navlun fiyatına dahil edilmesi faktörüdür.

 

CAF (Currency Adjustment Factor) Nedir?

CAF (Currency Adjustment Factor) : Bir birim Amerikan Dolarında yaşanabilecek dalgalanmaların navlun ücretine sabitlenerek dahil edilmesi faktörüdür.

 

Primaj Nedir?

Primaj : Genel olarak Türkiye’den yola çıkan ihracat ürünleri için armatörün riskini minimize edebilmek için navlun ücretine eklediği ek ücret olarak adlandırılır.

 

WRS (War Risk Surcharge) Nedir?

WRS (War Risk Surcharge) : Savaş riski içeren limanlardan geçen veya bu limanlara yapılan seferlerin gemileri için navluna ek ücret olarak dahil edilen bir ücret türüdür.

 

High Cube Surcharge Nedir?

High Cube Surcharge : Ölçüleri standart konteynerlerden daha büyük olabilen ve üretici firmaya göre değişiklik gösterebilen bu konteyner tipinde yüklerin taşımacılığı için navlunda alınan ek ücret türüdür.

 

Imco Charge Nedir?

 

Imco Charge : Tehlikeli, radyoaktif, yanabilir, tutuşabilir ya da patlayıcı maddelerin taşımacılığını üstlenen armatörlerin bu maddeler için navluna ek olarak aldığı ücret türüdür.

 

Broker : Taşıyıcı armatör ile yükleyici arasındaki aracılık eden kişi, komisyoncu.

 

Charter Taşıma : Yüklenilecek geminin bir kısmının veya tamamının kiralanarak yapıldığı taşıma türüdür.

 

Armatör : Gemisini yük taşımacılığına açan kişi, gemi sahibi.

 

Acente : Herhangi bir limanda armatörü temsil eden ve onun adına hareket edebilen kuruluş.