İlk yerli ve milli insansız deniz aracı tanıtıldı, Hürriyet

İlk yerli ve milli insansız deniz aracı tanıtıldı, Hürriyet

MÜSİAD EXPO kapsamında bu yıl dördüncüsü düzenlenen “High Tech Port”da Türkiye'nin ilk yerli ve milli İnsansız Deniz Aracı (İDA) da burada görücüye çıktı. Ağır deniz koşullarında ve mürettebatlı gemilerin görev yapamadığı koşullarda İDA görev yapabilecek.

MÜSİAD EXPO kapsamında bu yıl dördüncüsü düzenlenen “High Tech Port”da Türkiye'nin savunma sanayi ürünleri de sergilenirken, Türkiye'nin ilk yerli ve milli İnsansız Deniz Aracı (İDA) da burada görücüye çıktı.

 

İlk yerli ve milli insansız deniz aracı tanıtıldı

 

İnsansız olarak çalışabilen, üzerindeki oto pilot, otomatik rota konumlandırma ve dinamik konumlandırma sistemleriyle görev bilgisayarına yüklenilen rota üzerinde gidebilen İDA, Kayacı Savunma Sistemleri tarafından geliştirildi.

 

İlk yerli ve milli insansız deniz aracı tanıtıldı

 

Hibrit bir araç kurgusuyla geliştirilen İDA'nın, üzerinde bulunan ve hem otomatik hem de karadan kontrol edilerek çalışabilen sensörler sayesinde sınır güvenliği ve düzensiz göç ile mücadele ile deniz sınırlarının güvenliği alanında kullanılması planlanıyor.

 

 

haberin devamını okumak için kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/ilk-yerli-ve-milli-insansiz-deniz-araci-tanitildi-41026628

 

video kaynak: https://www.youtube.com/watch?v=j5ICNr1oXuI