Gemide Çalışmak Bir Kadın Denizci Gemide Bulunduğu Zorlukları Anlatıyor

Gemide Çalışmak Bir Kadın Denizci Gemide Bulunduğu Zorlukları Anlatıyor
Gemide Çalışmak Bir Kadın Denizci Gemide Bulunduğu Zorlukları Anlatıyor

Gemide Çalışmak Bir Denizci Kadın' ın Hikayesi:

Bugün kadınların değerlerini göstermediği bir alan yok. Kadınlar her türlü sorumluluğu büyük bir başarıyla yerine getirmişlerdir. Kadınların deniz ticaretine girişi küçük ama büyüyen bir olgudur.

Denizcilik geleneksel olarak bir erkeğin dünyası olduğu için birçok kadın onu mesleğe almaktan korkuyor. Ancak korkunun yalnızca hayal gücümüzün bir ürünü olduğuna inanmıyorum. Kendinize inanıyorsanız ve güçlü bir kararlılığınız varsa, güven bana, herşey elde edilebilir.

Dürüst olmak gerekirse denizcilik zor bir iştir. Bunu meslek olarak seçmeden önce zihinsel, fiziksel ve duygusal olarak hazırlanılması gerekir. Güç ve cesaret gerektirir, ancak olumlu bir tutum ve yaklaşımla gitmek için iyi bir yoldur.

Gemide çalışmak aynı zamanda benim için eğlenceli ve zorlu. Her gün bir öğrenme günü olmuştur. Çalışırken öğrenirim. Her gün yeni bir umut, yeni bir başlangıç, yeni bir ders ve yeni zorluklarla birlikte geliyor. Yeni şeyler öğrenmenin sonu gelmez. Keyifli.

Her mesleğin kendine özgü zorlukları olduğu için denizcilik sektörü de öyle. Yıllar boyunca ezici bir şekilde erkek egemen bir sektör olan bu kadın, özellikle de kadın denizciler için bazı benzersiz ve sıra dışı zorluklar ortaya koyuyor. Burada, her denizcinin gemideki gemilerle yüzleşmesi beklenen bazı zorlukları vurgulamak istiyorum. Bu makalenin, diğer genç kadınları benim yaptığım gibi aynı zorlukları üstlenmeye ve gelecek günlerde ümit verici bir kariyer yapmaya teşvik ederek, sonuçta sektördeki kadın denizcilerin yüzdesini artırmalarını diliyorum.

Copyrights Marine Insight/ Paromita M

 

Kabul sorunu

İlk gemime bindiğim ilk ve en büyük zorluk kabul edildi. Tüm erkek gruplarında kabul edilmek ve sizi onlardan biri olarak görmek, genellikle zaman alıyor gibi görünebilir. Çevre kesinlikle erkek egemen olduğu için, denizdeki kadınlar kendilerini dışlanmış veya görmezden gelinmiş gibi hissedebilirler. Bulduğum tek çözüm birlikte çalışmak ve saygılarını kazanmak. İnisiyatif al. Yeteneklerim hakkında sorgulandığım zamanlar oluyor. Genellikle kadınlar kendi değerlerini kanıtlamak için zorlanırlar. Güçlü olun ve yaptığınız her şeye aktif katılım gösterin. Deniz dünyası, farklı kültürlerin, insanların ve dinin birleştiği yerdir. İnsanlar farklılıklarıyla birlikte ve karşılıklı saygı içerisinde yaşamayı öğrenirler.

Copyrights Marine Insight/ Paromita M

 

Deniz Kadını Yalnızlıkla Mücadele;

Her denizci için olduğu gibi, gemideki ilk günlerimi geçmek zordu. Günler kasvetli ve yalnızlıklarla çevrilendim. Gemideki tek kadın olarak duygu ve düşüncelerimi paylaşacak hiç kimsem yoktu. Yalıtım genellikle size zarar verebilir. Yalnızlık ve ev hasreti, karşılaşabileceğiniz sorunlardan bazılarıdır. Bu durumla başa çıkabilmemin tek yolu kendimi meşgul etmek. Düşüncelerimi kişisel bir günlüğüne kaydeder ve hobilere katılırdım. Sanat çalışmaları yapın veya şarkı söyleyin, güzel kitaplar okuyun ve filmler izleyin. Gemide yanımda hep ilham verici kitaplar taşırdım. Ayrıca dizüstü bilgisayarımın sabit diskini bazı motivasyon filmleriyle yüklerdim. Gemide internet varsa, her zaman yardımcı olacak arkadaşlarınız ve ailenizle bağlantıda kalmak bana yardımcı olacaktır. Genellikle zamanımı uzmanlık sınavlarına hazırlanmak ve ders çalışmak için harcıyordum. Kendime zaman verdim. Sonsuz ufka, güneşin batışına, parlak gökyüzünü ve doğanın açıklanamayan güzelliklerine göz atarak geçirdiğim birkaç akşam vardı. Yakında gemideki hayatın çok güzel olduğunu fark ettim.

Önyargı ve Basmakalıp İnsanlarla İlişkiler

Gemiye ilk adım attığımda hemen hemen her zabit ve mürettebat üyesi bana aynı soruyu sordu: Burada ne yapıyorum ve neden kariyerim olarak Denizciliği seçtim. Bu sektörde her yeni bir yüzle karşılaştığımda, sohbetimizin ilk konusu aynı sorularla başlayacaktı. Çok cesaret kırıcı ve can sıkıcıydı. Çoğu denizci basmakalıptur (kimseye suç yok) ve kadınların gemide iş yapmadığına dair ortak bir inancı var. Bu sadece onların dünyası ve onlar sadece hükümdarlar. Hatta bazıları kariyerimden vazgeçmemi ve karada iş aramamı bile önerdi. Ev işlerini kadınların tek sorumluluğu olarak görüyorlardı. Deniz taşımacılığının olumsuz yönlerini her zaman bir kariyer olarak vurguladılar ve sıklıkla bir erkeğin işini yapamayacak kadar zayıf ve beceriksiz olduğumu fark etmemi sağladılar. Ancak, evrenin cesur olanı tercih ettiğine kuvvetle inanıyordum. İrade, tamamen gerçekleşmiş bir yaşamın temel erdemiydi. Aklıma giren, kendimi durmadan güçlendiren ve kendimi kanıtlamak ve güvenlerini kazanmak için titizlikle çalıştığım zayıf düşüncelere karşı savaş başlattım. Yaşlılarımın bana güvenmeye başlaması ve bana eşit derecede önem ve saygı vermesi çok geç değildi.

Copyrights Marine Insight/ Paromita M

 

Kadın Denizciler İçin Temel Bilgiler Eksikliği

Geminin kültürünün eril norm ve değerlerin bir yansıması olduğunu fark ettim. İşe başladığım ilk günlerde, ne üniforma ne de çalışan tulumun bedenime uymadığıma şaşırdım. Her ne kadar bol tulum takım elbise ve büyük boy çizmeler içinde kendimi idare etmek zorunda kaldım. Gemideki herkes, yanlarında hiçbir zaman birlikte çalışan bir kadın olmayacaklarını söyledi. Sonunda şahsen kıdemli zabitlerin bana bedenimden ayakkabı ve tulum sağlamalarını rica etmek zorunda kaldım. Buna ek olarak, gemideki alanların çoğuna ulaşabildiğim halde, zaman zaman gemi ortamının erkek bölge olduğu varsayımını yansıtan mekan tasarımına sahip bazı fiziksel şoklar yaşadım.

Dar görüşlülüğü karşısında

Tüm erkekler, farklı düşünür ve tepki verir. Gemide, belirli bir erkek meslektaşı ile iyi bir ilişkiniz varsa, kıskançlığa neden olabilir ve ayrıca iyiliğe yol açabilir.  Birçok gemi adamı tarafından aldatıcı sözlere maruz kaldım; hatta bazıları benimle etkileşime geçmeyi bıraktı ve iş sırasında beni terk etti. Gemide başkalarının zorbalığını önlemek için çok yakın ya da fazla arkadaş yanlısı olmamak daha iyidir.

Copyrights Marine Insight/ Paromita M

Zihinsel ve Fiziksel Strese Uyum

Şimdiye kadar sadece konteyner gemilerinde çalıştım. Konteynırlar genellikle sık sık liman  periyotları vardır. Ortalama olarak her iki günde bir limanı ziyaret ediyoruz. Seyir zamanı çok kısa. Uykum düzensiz ve aritmik çalışma saatleri ve alesta saatleri rahatsız edici olabiliyor. 8 saatlik vardiyayı tamamladıktan sonra pratikte dinlenmeye hiç zamanım olmadı ve pilota eşlik için köprüüstünden çağrıldım. Can sıkıcı ve dayanıklılık gücümün ötesinde görünüyordu. Zihinsel olarak da çok yorucuydu. Kadın olmama rağmen, daha fazla dinlenmek ya da daha az çalışmak gibi bir tercihim olmadı (çok zor olsa da (“eşit” olarak kabul edilmek istediğim için istemedim). Aslında bir Zabit olarak yetkinliğimi kanıtlamak için erkek meslektaşlarımdan daha çok ve bazen daha çok çalıştım.

Yetkinliğimi Kanıtlamak

İlk eğitim günlerimde, denizdeki kaba denizlerde güvende olmalarını sağlamak için konteynırlardaki bağlama tertibatını sıkmak için güverteye de gönderildim. Ağırlıkları nedeniyle, onları kullanmaları çok zordu. Buna ek olarak, kavurucu güneşin altında çalışmak beni tamamen zorladı. diğer gemiciler çok yönlü ve tek elle bile yapabiliyorlardı. Sık sık bana yetkinliğimi sorgulayan bir bakışla bakıyorlardı. Konfor bölgemden çıkmak zorunda kaldım ve değerimi kanıtlamak için çok çalıştım. Başlangıçta zor olsa da titizlikle devam ettim ve kendime güvenim yerine geldi. Daha çok çalıştıkça fiziksel güç kazandım. Bütün kadın denizcilere mesajım asla pes etmeyin ve hiç kimseye daha az yetkin olmadığınızı gösterin. Kalıcı ve gayretli çabalarla imkansızı mümkün kılabilirsiniz.

Copyrights Marine Insight/ Paromita M

Çeviri: https://www.marineinsight.com/life-at-sea/woman-seafarer-ship-challenges/