Gemi Adamı Olmak İçin İzlenecek Yollar

Gemi Adamı Olmak İçin İzlenecek Yollar

Merhaba arkadaşlar,
Bu makalemde sizlere gemi adamı nasıl olunur bunu adım adım anlatacağım.

Suan Allah'ın izniyle gemi adamı cüzdanı almıs birisi olarak yeni cüzdan cıkarıcak arkadaslara bilgi olması amacıyla ve ne yapıcam kaygısıyla simsar yada art niyetli kişilerin tuzagına düşmeden, nasıl ve ne sekilde gemi adamı cüzdanı cıkarılır açıklamaya calısıcam.
Öncelikle sunu belirtmek istiyorum bu bilgiler 12.09.2008 - 17.10.2008 tarihinde yapılmıs işlemlerdir.(tarih sonrası zamlar veya prosedür değişikliğini göz önünde bulundurunuz.)
1-Yasadıgınız yere en yakın veyahut da liman baskalıgınızın neresi olmasına karar verdikten sonra Liman Baskanlıgına gidiyorsunuz.Çalısan personelden gemide çalısma pozisyonunuzu söyleyip ne gerekli olgunu ögreniyoruz.

2-Gemi Adamı Olur Saglık Raporu; bu raporu veren belli baslı hastaneler site içinde mevcut,her saglık ocagı veya özel hastane veremiyor.Ben özel pendik sifa tıp merkezinden aldım,sabah 9 gibi gidip(aç karnına) kan ve idrar tahlili oluyorsunuz
30 dakkalık bi süreç,sonra size ögleden sonra gelmeniz isteniyor(bu süreçde kan ve idarınızında herhangi bulguya rastlanmaz ise) ögleden sonra göz, kbb, psikiyatri, ortapedi kontrollerine giriyorsunuz nihayet 2 gibi rapor elinizde oluyor.Fiyatı 165 ytl verdim pendik özel şifa tıp merkezinde,hastaneye giderken 4 resim ve kimliğinizi almayı unutmayın.

3-Denizcilik Saglık Denetleme; aldıgımız gemi adamı olur saglık rapor sonucları (bi hayli kabarık dosyalar) bu kuruma götürüyoruz onlar alıp inceleyip sonrasında bize bir A4 kagıdı boyunda aldıgımız raporların sadeleşmiş biçiminde olan bi belge veriyorlar.Bu kuruma giderken 3 resim ve kimlik götürüyoruz herhangi bi ücreti yok.

4-STCW kursu;bu kurslar temel egitim veren kurumlar size yakın olanı tercih edebilirsiniz,temel 5 belgeyi almamız gerekiyor,kurs 5 ders için 200 Ytl verdim ben Hereke Hergüner Denizciliğe,12 gün süren kurs sonucu sınava giriyorsunuz 20 soruluk bi sınav 10 dogru yanıt vermeniz gerekiyor,benim gibi denize sıfırdan baslıyan arkadaslar kursa en az 1 hafta gitsinler, cogu kişi derse gelmediği için 3-4 kişiyle arkadas ortamıymıs gibi hocalardan ders görüyorsunuz, gelmeyenlere de sınav günü sabahı yardımcı oluyorlar çıkabilecek sorular hakkında..dediğim gibi kurs 200 Ytl gerekn ewraklar 4 resim, 1 ikametgah, 1 diploma fotokopisi, 1 saglık raporu fotokopisi ve kimlik fotokopisinden ibaret.

5-Geldik işin aslına Liman baskanlıgından cüzdan cıkarmaya, evet arkadaslar saglık raporunu aldık onaylattık kursa gittik sınavı geçtik sınav sonuc belgesinide aldık ver elini liman baskanlıgı liman baskanlıgına gereken ewraklar;
2 ad. dilekçe (liman baskanlıgında dolduruluyor)
2 ad. kimlik fotokopisi (noterden onaylı aslı gibidir 2 ad. 25 ytl)
2 ad. diploma fotokopisi (noterden onaylı aslı gibdir 2 ad. 25 Ytl )
2 ad. ikametgah (muhtarlıkdan 2 ad. 3 Ytl)
2 ad. sabıka kaydı örnegi (Adliyeden 2 ad. 10 Ytl)
2 ad. askerlik durum raporu (1 aslı 1 fotokopi ücretsiz)
2 ad. saglık raporu fotokopisi (aslı sizde kalıcak)
2 ad. kurs basarı belge fotokopisi
4 ad. resim (arka fon beyaz cepheden cekilmiş foto)
Harc dekontu (arkadaslar bu harc kısmı ile ilgili bi olay var miço ve gemiciler için 15 ytl zabitler için 85 ytl deniyor,ögrendiğim kadarıyla 15 ytl yatıran pvc ehliyet tarzı 85 yatıranda cüzdan alıyor,zabit gemici ayrımından ötürü değil galiba, ben cüzdan aldım) halkbankasına yatırıyoruz harcı.
Liman baskanlıgında kayıt ücreti 10 ytl ve her STCW belgesi basına 8 ytl (5x8=40 ytl+10 kayıt=50 ytl)

işlemler bunlar teslim ediyoruz bunları liman baskanlıgına 3 ila 4 hafta sonra cüzdanı alıyoruz.Cüzdanı aldıktan sonra liman baskanlıgının oldugu emniyet müdürlüğüne cüzdanımızla beraber gidip polis vizesi yaptırıyoruz 5 yıllık ve buda ücretsiz.

en son basamak ise eger gemimiz hazır ise pasaport,pasaport 1 gün bile sürmeyen bir işlem gerekenler ise 4 ad. resim,1 ad. kimlik fotokopisi 146 ytl 1 yıllık pasaport harcı, 86 ytl ise defter harcı toplamda 230 ytl tutarında bir rakam)

bütün bunları yaptıktan sonra, sefere çıkmaya hazırız. Allah kolaylık versin..Selametle.

Not: Arkadaslar cok detaylı anlattım umarım faydalı olur,eger dikkat edilirse kişisel çabayla alındıgında harcanan rakam yaklasık olarak 760-800 ytl arasında (ıvır zıvırı içinde fotokopisi resim vs..) tutuyor.

Ben bu işe niyet ettiğimde piyasada simsarlar bu işlem için 1500 ytl-2000 ytl fiyat biçiyorlardı.. Siz siz olun kendiniz kosturun, hem işlerin yolunu yordamını da ögrenin, daha ekmek paranızı kazanmadan baskalarına yedirmeyin..

Umarım faydalı olur bu bilgiler.

Selametle,
Barbaros