Gemi Kaptan Maaşları 2021

Gemi Kaptan Maaşları 2021

Gemi Kaptan maaşları neye göre belirlenir? 

Gemi kaptan maaşları Tanker ve konteynır maaşları ve kontratları farklıdır. 4 ay kontrat bunlar. +1 maaş prim var bi kontratta.

kuru yük gemilerinde 6 ay kontrat +1 maaş şeklinde

Kaptan maaşları tanker riskli mevzu olduğundan maaşlar kuru yük gemilerinden farklı diye bilmekteyim.

Bu arada adamların maaşlarına aylık maaş diye bakmamak lazım. zira yüzen bir fabrikayı sevk ve idare ediyorlar 24 saat. mesai 8 saat değil-18 saat filan bazen, gemi hiç durmaz. hafta tatilin yok, hafta 7 gün, 7 sinde de iş… akşam eve gidip sıcak yatağında yatamıyorsun, sevdiklerinle belki aylarca telefonlaşamıyorsun bırak görmeyi. gemide kumanya azalır, biter. alakasız ücralardan gelmiş 15-20-30 sıkıntılı adamla aylar boyu metal bir yığının içinde takılıyorsun toprağa basmadan. bunlar hep oluyor.


Bir de insanlar 5,5 ay askerlik yapmaktan kaçıyorlar götüm götüm, koca bir ömürde. senin her kontratın 6 ay. askerken sahip olduğun hiçbir imkanın yok bu arada. ne cenazene gidebilirsin, ne ziyaret günün olur, ne telefonlaşa bilirsin canın istediğinde sevdiklerinle. ölsen, et dolabında götürüyorlar limana cesedini. öyle diyeyim. ve denizin ortasında, hastane, doktor, tıbbi personel yokken kolay da ölünüyor aslında.

maaşları çok değil yani. pilot, maaşlarının incelendiği ekşi sözlükte hiç konuşulmaması ilginç olan maaştır.

Yaz artı boyutu erkek spor elbise kısa kollu şort spor koşu spor giyim erkek takım elbise rahat çabuk kurutma kumaş

Uzakyol yabancı bayrak kaptan maaşları için konuşursak:

 • kaptan maaşları 6100 usd
 • ikinci kaptan maaşları 4600 usd
 • üçüncü kaptan maaşları 3100 usd
 • dördüncü kaptan maaşları 2900 usd

 

yalnız bunlar için 6 aylık kontrat yapılır. yani 6 ay çalışıp, 6 ay hiçbir şey kazanmadan oturabilirsiniz. yabancı firmalar zaman zaman ssk yatırmıyor, çalıştığınız günleri emekliliğe saydırmak için borçlanma yapmanız gerekebilir

 

Geminin tipi ve tonuna göre, kaptanın yeterliğine göre değişmekle birlikte en çok merak edilenleri yazalım;

 • yolcu motoru (bkz: turyol): 3500-4000 (geç olmakla birlikte her akşam evdesin. sabah işte. haftada bir gün izin.)
 • şehir hatları (bkz: vapur) 5000-6000 civarı. 24 saat gemide 24 saat evde. haftada bir günde izin.
 • deniz otobüsü (bkz: ido) bunların kaptanları hep itü mezunu uzakyol kaptanı olup 6500-7000. mesai sistemi şehir hatları ile aynı.
 • yat kaptanı: o kadar orospu oynak bir piyasası var ki 2.000 tl alan da var 20.000 tl. de.

 

3000-4000 dwt’lik yani ufak veya orta tonajlı diyebileceğimiz, Türk deniz ticaret filosunun hemen hemen yarısını oluşturan, ekseriyetle akdeniz ve karadeniz çalışan, eski tabirle yakın yol, yeni tabirler 3000 grt sınırlamalı kaptanların çalıştığı gemiler de ortalama maaş piyasası şu şekildedir.

 • 3. kaptan (vardiya zabiti) 4000/6000 tl.
 • 2. kaptan (birinci zabit) 10.000/12.000 tl
 • 1. kaptan (süvari) 12.000/15.000

Uzakyol maaş piyasası ise (3000 grt ve üzeri gemiler)

 • 3. kaptan (uzakyol vardiya zabit) 8000/10.000
 • 2. kaptan (uzakyol birinci zabit) 15.000/17. 000
 • 1. kaptan (uzakyol kaptan) 20.000/25.000

Günümüzde pek çok meslek pek çok kişi tarafından sıklıkla araştırılmaktadır. Bu mesleklerden birisi de kaptanlık mesleğidir. Kaptanlık mesleği günümüzde birçok kişi tarafından merak uyandırmaktadır. Peki Kaptan nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur? Kaptan olma şartları, maaşları ve iş imkanları nelerdir? Sizlere kaptanlık hakkında merak edilen bilgileri detaylıca derledik.

Deniz tutkunlarının en merak ettikleri mesleklerden birisi de kaptanlıktır. Her meslekte olduğu gibi kaptan olmak için de belirli şartların tamamlanması gerekmektedir.

 Kaptan Nedir?

 Küçük yattan büyük krüvazör gemilerine kadar pek çok deniz taşıtı bulunmaktadır. Deniz yollarında bulunan bu taşıtları kullanan kişilere kaptan adı verilmektedir. Ayrıca geminin seyrini gerçekleştiren kişilere verilen meslek unvanına da kaptan adı verilmektedir.

 Kaptan Ne İş Yapar?

 Deniz taşıtlarında pek çok kişi çalışmakta ve çalışan her kişinin farklı görevleri bulunmaktadır. Deniz taşıtlarını kullanma görevi ise kaptanların görevidir. Kaptanlar genellikle uzun yol kaptanı ve yakın yol kaptanı olarak ikiye ayrılmaktadır.

 Kaptanlık sınıfa göre sahip olunan ve deniz aracının türüne göre kaptanın görevleri de birbirinden farklı olmaktadır. Genel olarak bakıldığında kaptanlar uygun ulaşım rotasını seçerek gemi ve diğer deniz araçlarını yönetmek ve ulaşımı sağlamak yaptıkları en önemli işlerden birisidir.

 Kaptan Nasıl Olunur?

 Kaptan olmak için bu alanda belirli bir eğitim alınması gerekir. Üniversitelerin dört yıllık Deniz Ulaştırma ve İşletme Mühendisliği bölümünden lisans derecesi ile mezun olma şartı bulunmaktadır. Bu bölümden mezun olan kişiler staj dönemlerini tamamladıktan sonra Deniz Müsteşarlığının yaptığı Gemi Adamları Yeterlilik Sınavından başarılı bir şekilde geçilmesi gerekir. Tüm bu şartlar tamamlandıktan sonra kaptan olmak mümkündür.

 Kaptan Olma Şartları Nelerdir?

 Kaptan olmak için üniversitede ilgili bölüm okunduktan sonra staj yapılması ve Deniz Müsteşarlığının yaptığı sınava girilmelidir. Bu işlemler dışında kaptan olmak için bazı niteliklerinde bulundurulması gerekir. Bu nitelikler şunlardır:

 - Problemlere yönelik alternatif çözümler üretebilmek ve eleştirel bir yaklaşıma sahip olmak

 - Stresli iken doğru ve hızlı bir şekilde karar verebilmek

 - Çalışanları yönetebilecek liderlik vasfına sahip olmak

 - Uzun süreli seyahatleri yönetebilecek fiziksel yeterliliği göstermek

 - Personel kaynakları yönetimi becerisine sahip olmak

 - Sistemin nasıl çalışacağı, koşullar, işlemler ve çevre değişikliklerinde nasıl etkileneceğini belirleyebilecek sistem analizlerini yapabilmek

 - Ekip yönetimini başarılı bir şekilde tamamlayabilmek

 Kaptanın Görevleri Nelerdir?

 Kaptanların sahip olduğu görev ve sorumluluklar şunlardır:

 - Deniz araçlarını yönetmek

 - Derinlik bulucu, telsiz, radar, şamandıra, deniz feneri kullanarak gemilere yön vermek

 - Ulaşım rotasını hızlı bir şekilde seçebilmek

 - Hava koşullarına göre navigasyonu ayarlamak

 - Geminin ve gemideki ekipmanları emniyetli çalışabilmesi için denetimlerini sağlamak

 - Hidrolik sıvısı, hava basıncı ve oksijenin yeterli olduğunu doğrulamak için göstergeleri okumak

 - Günlük faaliyetlerin kayıtlarını tutmak

 - Mürettebat ile güvenlik tatbikatları yapmak

 - Motor, vinç, yangın söndürücü gibi ekipmanların bakımının yapıldığından emin olmak

 Kaptan Maaşları Ne Kadar?

 Kaptanların maaşları mesleki yeterliliğine, yol mesafesine, tecrübeye ve eğitime göre farklılık göstermektedir. Genel olarak bakıldığında ise kaptanların maaşları 5.000 TL ile 14.000 TL arasında değişmektedir.

 Kaptan İçin İş İmkanları Nelerdir?

 Günümüzde dünya taşımacılığının yüzde doksanı gemilerle yapılmaktadır. Bu nedenle kaptan mesleğini icra eden kişiler için pek çok iş imkanı bulunmaktadır. Deniz Ulaştırma ve İşletme Mühendisliğini okuyup kaptan olan kişiler deniz taşıtlarında kaptanlık mesleklerini icra edebilirler.

 Kamu sektöründe ve özel sektörde deniz taşımacılığı şirketlerinde Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği bölümü mezunlarının kaptan olarak çalışabilme imkanları bulunmaktadır.